Olejki eteryczne znane są z szeregu swoich różnorodnych zastosowań. Świetnie sprawdzą się w roli odświeżacza, który sprawi, że nasze mieszkanie będzie przyjemnie pachnieć lub jako element aromaterapii podczas gorącej kąpieli.
Czym są olejki eteryczne?
Są one lotną mieszaniną, która posiada w swoim składzie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset różnych związków. Naturalne olejki eteryczne są wtórnym metabolitem, który magazynowy jest w każdej z części rośliny, której użyto do uzyskania produktu. Może on być pozyskiwany z kłączy, korzeni, liści, łodygi, owoców, kwiatów, nasion, a nawet z kory. Zazwyczaj olejki pozyskuje się z roślin, w których zawartość metabolitu waha się od 1-3%, jednak niektóre rośliny mają nawet jego 18-procentową zawartość.
Olejki eteryczne właściwości
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele właściwości zdrowotnych mają naturalne olejki eteryczne. Oto kilka z nich:
– działają antyseptycznie — wykazują takie działanie wobec wirusów, grzybów pleśniowych, drożdży, a nawet niektórych bakterii. Dodatkowo mogą one działań na bakterie odporne na antybiotykoterapię. Im większe stężenie olejku, tym większa aktywność przeciwdrobnoustrojowa. Najsilniej działają olejki goździkowe i cynamonowe, tymiankowe, cząbrowe oraz z oregano.
– działają wykrztuśnie — powodują drażnienie błony śluzowej oskrzeli, co skutkuje wzmożonym wydzielaniem zalegającego w nich śluzu. Tego typu naturalne olejki eteryczne najlepiej stosować w formie inhalacji czystych olejków lub w formie mieszania ich z solą fizjologiczną. Najsilniej działającymi olejkami o działaniu wykrztuśnym są olejki eukaliptusowe, sosnowe, tymiankowe, jodłowe, anyżowe.
– działają spazmolitycznie — dzięki ich zastosowaniu możemy zmniejszyć napięcie mięśni gładkich głównie naszego przewodu pokarmowego. Dzięki nim możemy również przywrócić prawidłowe ruchy perystaltyczne. Dodatkowo niektóre z naturalnych olejków eterycznych pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz wpływają na zahamowanie namnażania się bakterii. Najsilniejszym działaniem spazmolitycznym wykazują się olejki lawendowe, miętowe, kminkowe, koprowe i melisowe.
– działają diuretycznie — ich zastosowanie polega na zwiększeniu wydzielania moczu. Takie właściwości posiadają naturalne olejki eteryczne z jałowca oraz olejek z korzeni lubczyku.
Dodatkowe niektóre naturalne olejki eteryczne wykazują również właściwości uspokajające, ułatwiające zasypianie, przeciwwirusowe, przeciwwymiotne, przeciwlękowe oraz przeciwzapalne.