bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

Dynia właściwości zdrowotne oraz lecznicze
Zdrowie

Dynia właściwości zdrowotne oraz lecznicze

Wielu z nas kojarzy dynię jako sezonowe warzywo wykorzystywane głównie w okresie Halloween. Jednak niewielu z nas jest świadomym tego, jak wiele właściwości odżywczych i prozdrowotnych to wspaniałe warzywo posiada. Dlatego właśnie dynia znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej.

Dynia właściwości zdrowotne

Co zaskakujące, właściwości zdrowotne dyni są uzasadnione naukowo. Naukowcy odkryli, że substancja znajdująca się w miąższu z dyni figolistnej – D-chiro-inozytol – reguluje aktywność insuliny. Jednak sama dynia ze względu na swój wysoki indeks glikemiczny, nie może być spożywana przez osoby chorujące na cukrzycę.

Spowodowanie podniesienia poziomu insuliny we krwi powoduje obniżenie poziomu glukozy, co prowadzi do obniżenia liczby wolnych rodników tlenowych. Ekstrakt z miąższu dyni może więc pomagać w leczeniu chociażby insulinooporności.

Właściwości zdrowotne dyni, a nowotwory

Dynia jest bardzo bogata w beta-karoten, który jest przeciwutleniaczem. Oznacza to, że wpływa na zapobieganie rozwojowi chorób nowotworowych. Włączenie dyni do wielu posiłków, może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi, płuc, jelita grubego i nowotworu żołądka.

Właściwości zdrowotne dyni, a nadciśnienie i choroby serca

Beta-karoten wspomaga również poziom obniżenia złego cholesterolu. Co za tym idzie, przeciwdziała miażdżycy, ponieważ zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolu w ścianach tętnic. Zmniejsza zatem narażenie na choroby serca, zawał i udar mózgu. Dodatkowo reguluje poziom ciśnienia tętniczego.

Inne właściwości zdrowotne dyni

Dynia zdecydowanie pomaga kobietom w ciąży jako środek przeciwwymiotny. Dodatkowo jej pestki pomagają w chorobie lokomocyjnej. Zaskakujące może być zastosowanie pestek dyni na pasożyty. Dzięki zawartości kukurbitacyny mają one właściwości przeciwpasożytnicze i zabezpieczają przed drobnoustrojami. Medycyna naturalna poleca również zastosowanie pestek dyni na problemy z prostatą. Zostało udowodnione naukowo, że wspomagają one profilaktykę raka prostaty, poprawiają sprawność seksualną oraz żywotność plemników.

Właściwości zdrowotne dyni, a odchudzanie

Dynia jest świetnym składnikiem wielu potraw niskokalorycznych. W 100 gramach produktu zawiera jedynie 25 kcal. Dodatkowo dostarcza dużo błonnika pokarmowego, dlatego jest bardzo pomocna w odchudzaniu. Sprzyja także oczyszczeniu organizmu z toksyn od wewnątrz i ma silne właściwości odkwaszające. Często to zakwaszenie organizmu jest przyczyną nadwagi.