bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

Jak walczyć z sennością, aby było to skuteczne?
Zdrowie

Jak walczyć z sennością, aby było to skuteczne?

Tryb życia, jakim żyje wielu z nas, prowadzi do tego, że nasz rytm dnia staje się bardzo rozregulowany, a co za tym idzie nie wysypiamy się. Pomimo odpowiedniej ilości godzin snu, nieodpowiednia jego higiena powoduje, że w ciągu dnia stajemy się senni. Jak walczyć z sennością, która przeszkadza nam w codziennym życiu? Oto kilka sposobów, które pomogą funkcjonować bez dużych ilości kofeiny.

Dotleń się

Wiele badań naukowych jednoznacznie pokazuje, że nawet krótki 20-minutowy spacer zdecydowanie dodaje energii oraz skutecznie ogranicza zmęczenie. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dodatkowo potęguje efekty, ale nawet krótki spokojny marsz po parku lub w lesie je przyniesie. Dodatkowo taka aktywność pomaga wyciszyć się i zniwelować efekty stresu.

Zaangażuj zmysł słuchu

Muzyka słuchana w czasie pracy pobudza. Nie bez powodu najlepiej sprząta się przy dźwiękach energicznej muzyki. Odpowiednie dopasowanie jej do sytuacji pozwoli również na zwiększenie poziomu naszej koncentracji. Dlatego podczas ataku senności załóż słuchawki na uszy i przekonaj się, jaka muzyka wpływa najlepiej na Twoją produktywność. Może będzie to zespół rockowy, a może muzyka klasyczna.

Pozwól odpocząć oczom

Jeśli Twoja praca polega na długotrwałym wpatrywaniu się w monitor, może się to dość często kończyć bólem głowy oraz suchymi, piekącymi oczami, co prowadzi do ogólnego uczucia zmęczenia. Daj im więc od czasu do czasu chwile przerwy. Popatrz chwilę w okno i spróbuj się odprężyć. Już kilka minut takiej praktyki w ciągu dnia przyniesie efekty.

Rozciągnij swoje ciało

Spędzanie wielu godzin w jednej i tej samej pozycji może powodować ból karku, uczucie sztywnych pleców oraz ogólne uczucie znużenia. Już kilka minut rozciągania przyniesie efekt w postaci rozluźnionego ciała i podniesienia poziomu energii. Pamiętaj, nie chodzi tutaj o pozycje niczym z warsztatów jogi. Wypróbuj raczej typowe rozciąganie każdej części ciała, chociażby poprzez unoszenie ramion lub skłony tułowia.

Odżywiaj się zdrowo i pij dużo wody

Duże źle zbilansowane posiłki powodują, że czujesz się ociężale, a wyrzuty insuliny dodatkowo sprawiają, że chce Ci się spać. Dlatego, aby utrzymać odpowiedni poziom energii, staraj się jeść mniejsze porcje wzbogacone o warzywa. Jako przekąski staraj się wybrać owoce i orzechy zamiast słodkich batoników lub słonych paluszków. Dodatkowo pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, wypijaj minimum dwa litry wody dziennie. Dzięki temu podniesiesz poziom tlenu we krwi, co pozwoli zachować odpowiednią koncentrację oraz energie.