Łysienie uważane jest zazwyczaj za typowo męską przypadłość. Tymczasem z problemem nadmiernego wypadania włosów mierzy się także całkiem sporo kobiet. Z wiekiem ich odsetek znacząco wzrasta – od 5% wśród kobiet poniżej trzydziestego roku życia aż do 60% wśród tych po siedemdziesiątce. Co prawda wypadanie włosów to proces naturalny, dziennie tracimy ich nawet około stu. Jeśli jednak włosów zacznie wypadać więcej i to w znacznie krótszym czasie, zdecydowanie jest to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Jakie mogą być tego przyczyny? I jak sobie z tym radzić?
Dlaczego włosy wypadają?
Mocne i lśniące włosy to nie tylko oznaka zdrowia, ale także jeden z kluczowych atutów kobiecej urody. Dlatego właśnie ich nadmierna utrata wywołać może niepokój oraz poczucie dużego dyskomfortu. Co jest najczęstszą przyczyną intensywnego wypadania włosów? Potencjalnych powodów może być co najmniej kilka. Pierwszy to zmiany hormonalne, zwłaszcza te, które zachodzą niedługo po porodzie, a także w czasie menopauzy. Drugi to różnego rodzaju choroby oraz przyjmowane w związku z nimi leki. Trzeci – zmiany w diecie, w tym niedobory witamin i mikroelementów, warunkujących prawidłowy wzrost włosów.
Istnieje również cała masa czynników, które określić można jako środowiskowe oraz związane z niewłaściwym stylem życia. Do najważniejszych należą: brak ruchu, duża ekspozycja na stres, palenie papierosów, nadmierne promieniowanie słoneczne, narażenie na bardzo niskie temperatury, a także wahania wilgotności powietrza – by wymienić tylko niektóre.
Jak temu zapobiec?
Jeśli zauważymy pierwsze symptomy nadmiernego wypadania włosów, powinniśmy zacząć działać jak najszybciej. Istnieje wiele sposobów, aby uchronić się przed pogłębianiem się tego problemu. Można je zaliczyć do dwóch głównych grup środków zaradczych: pierwsza to różnego rodzaju preparaty, druga – zabiegi pielęgnacyjne.
Wśród preparatów wyróżnić możemy te działające od wewnątrz organizmu, a więc przede wszystkim – suplementy diety, a także soki, na przykład z czarnej rzepy, czy napój z drożdży. Obok nich istnieje cała grupa substancji przeznaczonych do użytku zewnętrznego, takich jak olej rycynowy, maseczki z siemienia lnianego, awokado albo jajek itp. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne polegają natomiast głównie na masowaniu skóry głowy, na przykład przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych rollerów skórnych albo pobudzaniu wzrostu włosów za pomocą nowoczesnych szczotek laserowych. Kluczowa jest tu jednak systematyczność. W przypadku braku odpowiednich środków pozwalających na zakup zestawu pierwszej pomocy dla osłabionych włosów, z pomocą przyjść może szybki kredyt.
Jak sobie radzić, kiedy problem się nasila?
Jeśli jednak mimo wysiłków, nie udało się zapanować nad postępującym łysieniem, być może trzeba będzie sięgnąć po bardziej radykalne środki. Zakup peruki to jedna z opcji, ale raczej mało która kobieta uzna ją za rozwiązanie komfortowe. Do wyboru są jeszcze natomiast: mezoterapia, czyli dwuetapowy zabieg, oparty na działaniu wstrzykiwanych pod skórę substancji aktywnych oraz przeszczep włosów – metoda nieco droższa, ale za to przynosząca doskonałe i – co najważniejsze – trwałe rezultaty. Szybki kredyt to szansa na łatwe pozyskanie zasobów finansowych umożliwiających pokrycie kosztów tego rodzaju terapii.