bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami i nie tylko
Biżuteria

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami i nie tylko

Biżuteria to błyskotki, które zawsze powinny lśnić i cieszyć sobą niejedno oko. Czasami są to bardzo cenne i rodzinne pamiątki, które mają już wiele lat. Biżuterię trzeba czyścić i należy o nią dbać. Czyszczenie biżuterii może odbywać się przy pomocy środków chemicznych, jak i przy pomocy sprawdzonych domowych sposobów.

Lepsza chemia czy nie?

Są różne specjalistyczne środki do czyszczenia złota i srebra, ale mogą one spowodować zarysowania. Dlatego nie zawsze dobrze jest wykorzystać chemię do czyszczenia biżuterii. Ponadto może ona także źle wpłynąć na stan kamieni, które znajdują się w wisiorkach, broszkach czy pierścionkach. Chemicznymi preparatami przeznaczonymi do czyszczenia biżuterii można ją czyścić, tylko trzeba robić to ostrożnie i według zaleceń instrukcji dołączonej do danego preparatu.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Soda oczyszczona najlepsza na wszystko i jest to także środek, który doskonale wyczyści każdy rodzaj biżuterii. W tym celu trzeba zrobić gęstą papkę, wymieszać 1/4 szklanki sody z dwiema łyżkami wody. Taką papkę dobrze jest nakładać na poszczególne elementy biżuterii, chwilę odczekać a następnie wszystko spłukać wodą z octem.
Metoda ta nie jest jednak dobra dla pereł i kamieni szlachetnych, ponieważ soda może je uszkodzić.
Piwo nie tylko jest dobre dla piwosza ale także i dla biżuterii. Odrobinę tego złotego napoju można nalać na miękką ściereczkę a następnie przetrzeć nią swoje rodzinne klejnoty. Drugą ściereczką, już czystą drogocenności można wypolerować, nie minie chwila a wszystko będzie idealnie lśnić. Pierścionki, broszki, bransoletki, wisiorki czy łańcuszki ze złota, platyny czy srebra idealnie można wyczyścić kechupem, tabletkami do czyszczenia protez, pastą do zębów, wódką, octem czy poprzez owinięcie biżuterii folią aluminiową.
Przy niektórych sposobach trzeba się trochę natrudzić przy innych wystarczy tylko przedmioty obłożyć daną substancją lub namoczyć je w danym preparacie.

Jak jeszcze dbać o swoją biżuterię?

Biżuteria to błyskotki, które kupuje się na całe życie. Niektóre z nich otrzymuje się w prezencie, inne są rodzinnymi pamiątkami. Niejednokrotnie zdarza się, że mamy ją w swoim posiadaniu z pokolenia na pokolenie czyli przez bardzo długi okres. Obok odpowiedniego czyszczenia błyskotek, trzeba też uważać by nie przechowywać ich w wilgoci, chronić je od światła a szkatułki, w których będzie się je trzymało by nie miały wewnątrz elementów z innego rodzaju metalu typu miedź czy mosiądz. Jeżeli zastosujemy się do podstawowych zasad czyszczenia i dbania o biżuterię, będzie ona cieszyć nas przez długie jeszcze lata.