bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

Jak zaprojektować oświetlenie w domu? Estetyczne i praktyczne oświetlenie
Dom i Ogród

Jak zaprojektować oświetlenie w domu? Estetyczne i praktyczne oświetlenie

Wyposażenie wnętrz w różne meble i dodatki nie zagwarantuje uzyskania pożądanego efektu, jeśli nie zadba się również o właściwe oświetlenie. Obecnie w sklepach z rozwiązaniami elektrycznymi można znaleźć różnorodne propozycje oświetlenia dla domu i warto z nich skorzystać w preferowany przez siebie sposób. Można zdecydować się na lampy wiszące bądź stojące, żyrandole itd.

Jak zaprojektować oświetlenie w domu?

Warto mieć pomysł na oświetlenie wnętrz, bo bez tego układ lamp czy żyrandoli będzie przypadkowy i niekoniecznie spójny. Niektórzy w dalszym ciągu stawiają głównie na oświetlenie sufitowe, centralne – czyli żyrandole o mniejszych lub większych walorach ozdobnych. To wręcz klasyka. Te elementy oświetleniowe sprawdzają się zawsze, choć nie w każdym przypadku spełniają potrzeby domowników. Optymalnie jest, jeśli w mieszkaniu owszem, zawiśnie żyrandol, ale oprócz niego będą też inne rozwiązania umożliwiające doświetlenie poszczególnych części wnętrza. Dlatego tak ważny jest projekt: zakładając, że jeden żyrandol wystarczająco oświetli cały duży pokój, można być w błędzie i później odczuwać spory dyskomfort. Wykonanie projektu gwarantuje zadowolenie z rezultatów, i dobrze jest wykonać go samodzielnie, po analizie własnego mieszkania. Uwzględnia się w nim liczbę domowników korzystających z danego pomieszczenia oraz to, w jaki sposób i gdzie będą pracować lub odpoczywać.

Oświetlenie do każdego pomieszczenia

Różne pomieszczenia w domu wymagają odrębnego podejścia. W salonie, jadalni czy innym tego typu pokoju, który bywa używany rzadziej, a w większości przypadków służy gościom, naprawdę można poprzestać na odpowiednio dobranym oświetleniu sufitowym. Powinno ono jednam być dostatecznie jasne – takie światło wzmaga apetyt i sprawia, że użytkownicy mają lepsze samopoczucie.
W salonie, który służy domownikom, czyli po prostu w takim pokoju, gdzie można zjeść obiad i wspólnie spędzić czas, poza jednym głównym źródłem światła przydadzą się również inne. Zazwyczaj praktykuje się tworzenie tzw. kącików, z których można korzystać robiąc coś. Dodatkowe światło funkcjonuje przy fotelu, nieopodal telewizora (telewizor na ciemnym tle bardzo razi w oczy i jest to niezdrowe, dlatego źródło światła powinno znaleźć się gdzieś w pobliżu).
Pokoje prywatne poszczególnych domowników oświetla się zgodnie z ich potrzebami. Oczywiście również ciężko będzie pominąć główny element, ale poza nim przydatna będzie lampka na biurku, lampy wiszące nad łóżkiem w sypialni, stojąca, ozdobna lampa dekorująca kąt fotelem i półką z książkami.