bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

kuchnia
Dom i Ogród

Pomysły na wykończenie kuchni w stylu prowansalskim

Jasne wnętrze, dodatki nawiązujące do estetyki południowej Francji, retro meble – to tylko niektóre pomysły na wykończenie kuchni w prowansalskim stylu. Pomieszczenie w takiej estetyce jest ciepłe, przytulne i sielskie. Dowiedz się, jakie elementy aranżacyjne sprawdzą się w takiej kuchni. 

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Estetyka ta narodziła się w południowej Francji, dlatego nie bez przyczyny kojarzona jest z ciepłem, słońcem, lawendą i sielską przyrodą. Styl prowansalski to wspomnienie lata, dzikości natury, rustykalnej estetyki. Z tego względu styl prowansalski tak chętnie przenoszony jest do wnętrz mieszkalnych, gdyż pozwala zachować na dłużej tę lekkość, ciepło i spokój. 

Pomysł na wykończenie kuchni (https://fixly.pl/kategoria/remont-kuchni) w stylu prowansalskim wydaje się więc idealny, gdyż to właśnie to pomieszczenie często nazywane jest sercem domu. To tam spędza się wiele godzin gotując, przebywając z rodziną. To właśnie kuchnia roznosi na cały dom przyjemne zapachy, a odpowiednia stylistyka tego pomieszczenia jeszcze bardziej pobudza apetyt. 

Jak urządzić? Pomysły na wykończenie kuchni

Wnętrza w stylu prowansalskim skupione są na jasnych barwach: przede wszystkim bieli oraz pastelach. W aranżacji królują naturalne dodatki, bibeloty, rustykalne przedmioty. Jest to wnętrze tradycyjne, które nawiązuje do poprzedniej epoki. Pomysły na wykończenie kuchni w tym stylu powinny być związane przede wszystkim z przytulnością i prostotą. Taka kuchnia ma bardzo sielski i romantyczny klimat. Szukasz inspiracji? Podpowiadamy.

  1. Meble w stylu prowansalskim

Białe komody, szafki z finezyjnymi zdobieniami lub tradycyjne kredensy – to idealne pomysły meblarskie na wykończenie kuchni w tym stylu. Takie umeblowanie można obecnie znaleźć w każdym sklepie meblarskim, ale warto również szukać go np. na pchlich targach lub w antykwariatach meblowych. 

  1. Kolorystyka kuchni w stylu prowansalskim

Biel, żółć, błękit, szarość czy kolor lawendy – to barwy, które powinny dominować w takiej stylistyce. Ma być przede wszystkim jasno, a przez to przytulnie. Takie kolory optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że jest ono ciepłe. 

  1. Sielskie dodatki

Klimat tego wnętrza tworzą przede wszystkim dodatki. Dlatego też doskonałym pomysłem na wykończenie wnętrza w kuchni w stylu prowansalskim będą różnego rodzaju drewniane pudełka, wiklinowe koszyki, oliwiarki, ceramiczne słoiki. Ten rodzaj wnętrza tworzą także dodatki, które nie należą już do naszej epoki. Takich sielskich i rustykalnych elementów do wystroju wnętrza warto szukać w domowym strychu, na pchlich targach i wyprzedażach garażowych. 

Aranżacja kuchni w stylu prowansalskim może w dużej mierze opierać się na rzeczach z pozoru niepotrzebnych – z tak zwanej drugiej ręki. Wystarczy szybkie odświeżenie mebli lub dodatków, by nadać im drugie życie.