bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

Czy e-papieros szkodzi
Moda

Czy e-papieros szkodzi bardziej niż zwykły papieros?

Wiele osób chce ograniczyć negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie i poszukuje przy tym odpowiednich argumentów, które przemawiają za tym, że nie warto jest ich palić. Inni natomiast szukają alternatywy dla zwykłych fajek, zastanawiając się nad e-papierosami. Jednak czy tak naprawdę e-papierosy szkodzą mniej niż zwykle papierosy.

Czym tak w ogóle są e-papierosy?

Papieros elektryczny kojarzy nam się ze zwykłym papierosem, ale jest zupełnie inaczej. Jest to pewnego rodzaju inhalator nikotyny, który umożliwia symulacje zwykłego palenia.

E-papierosy zaprojektowane są najczęściej z metalu lub plastiku. Na rynku możemy znaleźć takie produkty podróżną postacią: cygara, fajki czy nawet w kształcie długopisu.

Składają się one z ustnika i pojemnika na płyn, gdzie wlewa się liquidy. Ich składnikami są: gliceryna albo glikol propylenowy oraz nikotyna w płynie i wszelkiego rodzaju środki zapachowo-smakowe.

Każda osoba, która ma pierwszy raz do czynienia z e-papierosem, musi również zrozumieć, czym jest wapowanie. Polega to na instalowaniu się aerozolu z nikotyną i wydychaniu go po przefiltrowaniu przez drogi oddechowe.

Jakie są różnice pomiędzy e-papierosami a papierosami?

Największą uwagę na kwestie zdrowotne mają wpływ substancje smoliste w papierosach. Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy substancji chemicznych, z których kilkadziesiąt ma potencjał kancerogenny.

Kiedy spalamy liście tytoniu, to wszelkie toksyczne i rakotwórcze substancje przedostają się do naszego organizmu. Każdemu, kto pali papierosy doskonale znany jest wpływ nikotyny na organizm, która działa psychoaktywnie i niestety bardzo silnie uzależnia.

E-papierosy miały być alternatywą dla zwykłych papierosów, które pozwalałyby zniwelować skutki uboczne związane z paleniem tytoniu i wspomagać walkę z tym nałogiem. Innowacyjne papierosy elektroniczne same dozują odpowiednią dawkę nikotyny, a najważniejsze jest to, że nie dochodzi w nich do spalenia liści tytoniu, dzięki czemu są one papierosami bez dymu.

Bardzo dużą korzyścią e-papierosów jest to, że nie wytwarzają one szkodliwego dymu bocznego, co powoduje, że substancje smoliste nie dotykają biernych palaczy. Różnice można odczuć również podczas samej inhalacji, ponieważ dostępne liquidy mają bogatsze smaki i można je dowolnie modyfikować, łącząc ze sobą.

Jakie są konsekwencje palenia e-papierosów i papierosów?

Bardzo często e-papierosy stanowią zamiennik dla tradycyjnych papierosów i pomagają walczyć z nałogiem. Niestety może to być również czynnik, który pozwala podtrzymywać nałóg, a co istotne papierosom elektronicznym zarzuca się brak dopasowania ilości nikotyny do stopnia uzależnienia.

Najczęściej jednak pojawia się pytanie, czy e-papierosy są szkodliwe? Aktualnie nie można na to pytanie udzielić odpowiedzi, ponieważ nie są jeszcze znane długofalowe skutki ich stosowania. Warto jednak zaznaczyć to, że podgrzewana e-fajka nie powoduje reakcji spalania, dlatego też dokonuje znacznie mniejszych szkód w organizmie człowieka niż zwykły papieros.

Według brytyjskiego ministerstwa zdrowotnego e-papierosy są znacznie mniej szkodliwe niż normalne. Dlatego też w zestawieniu papieros vs. e-papieros zdecydowanie lepiej postawić na te drugie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.