bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Moda

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna służy lepszemu poznaniu kandydata na pracownika i ocenie jego kompetencji w deklarowanym i pożądanym zakresie. Bierze w niej udział przynajmniej jedna osoba z zarządu firmy, często też są tam dodatkowi ludzie z działu HR (jeśli istnieje) lub z zewnątrz. To dość istotne spotkanie dla każdego, kto ubiega się o zatrudnienie. Warto na nim wypaść jak najlepiej, dlatego też istotne jest właściwe przygotowanie merytoryczne i wizualne.

Elegancja i swoboda przede wszystkim

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby nie stracić swojej szansy? Wygląd kandydata powinien być estetyczny, czyli niedopuszczalne jest pojawienie się z nieświeżymi włosami, niedbałym makijażem, zarostem czy w wymiętym ubraniu. Unika się też wszelkich udziwnień i nie odbiega od standardów. Bardziej oryginalny ubiór może nie jest od razu dyskwalifikowany, ale to kwestia dyskusyjna. Pracodawca niekoniecznie zaufa kobiecie z ogromnym dekoltem i w mini, mężczyźnie w koszulce z wulgarnym napisem itd. Niezbyt mile widziane są też przesadne fryzury, mocne wonienie perfumami, tatuaże, piercing twarzy. Co prawda dużo zależy od branży, więc czasami pewne odstępstwa od reguły zapunktują, ale to dość rzadki przypadek.
Optymalny jest wybór odzieży w stonowanych kolorach i na tyle eleganckiej, by prezentować się właściwie. Można postawić na garnitur lub kostium. Mężczyźni powinni pamiętać o dobraniu odpowiedniego obuwia, krawata lub muchy, zapięciu koszuli tak, by nie była zanadto frywolna pod szyją. Kobiety nie noszą dużych dekoltów i zbyt krótkich spódnic – odpowiednia będzie długość tuż przed kolano.

Jak należy rozmawiać z przyszłym pracodawcą?

Rozmowy kwalifikacyjne bywają bardzo różne. Część z nich to po prostu zwykłe rozmowy, podczas których pracodawca po prostu pyta kandydata o istotne sprawy, ocenia jego wykształcenie i doświadczenie. Niektóre firmy jednak podejmują się realizacji szeregu dodatkowych testów i można spotkać się z sytuacją, gdy przyszły pracownik jest proszony o odgrywanie różnych scenek czy musi poradzić sobie z jakimś wyzwaniem. Pytania bywają podchwytliwe i nierzadko irytujące, co również jest pewnego rodzaju sprawdzianem. Żeby uniknąć wpadki na znanym modelu pytań czy testów, można przed udaniem się na rozmowę sprawdzić informacje na ten temat w internecie. Na pewno się przydadzą.
Rozmowa z pracodawcą wymaga od kandydata wykazania się nienagannymi manierami, ale nie może też przeradzać się w festiwal płaszczenia się i proszenia o zatrudnienie. Należy zachowywać się z klasą i znać swoją wartość jako osoby i pracownika. Część pracodawców chce zatrudnić kogoś na jak najgorszych warunkach lub nie zwraca uwagi na człowieka jako takiego. Rozmowa daje sposobność do wychwycenia tego odpowiednio wcześnie i zrezygnowania z zatrudnienia.