bymagdalene.com.pl

Portal dla kobiet

Smartwatch
Lifestyle

Smartwatch – jak działa? Czym kierować się przy jego zakupie?

Wydawać by się mogło, że w obecnym świecie smartwatch to dla większości osób doskonale oswojone urządzenie. Okazuje się jednak, że mimo rosnącej popularności tego rozwiązania wiele osób nadal nie wie, czym kierować sie przy wyborze i jakiej funkcjonalności się po smartwatchu spodziewać.

Co to jest smartwatch?

Jak działa smartwatch?

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Co to jest smartwatch?

Smartwatch to kolejne urządzenie, które powstało w odpowiedzi nie tylko na rosnące możliwości techniki i elektroniki, ale przede wszystkim potrzeby ludzi żyjących w coraz większym pędzie, a jednocześnie ceniących sobie łatwy dostęp do codziennie potrzebnych funkcji elektroniki. Zegarki już dawno przestały nam służyć do odmierzania czasu. Pojawiły się urządzenia elektroniczne mierzące ilość kroków, przebyty biegiem dystans. Smartwatch to jednak najbardziej zaawansowane z nich wszystkich urządzenie. Najprościej rzecz ujmując to zegarek elektroniczny współpracujący ze smartfonem i umożliwiający wygodniejsze korzystanie ze sporej części funkcji telefonu. Zegarki są nam dzisiaj w stanie zastępować całkiem sporo urządzeń, od krokomierza, przez dyktafon, po sam telefon. Oczywiście trudno wyobrazić sobie przeglądanie setek stron internetowych na smartwatchu, natomiast podyktować maila lub wiadomość tekstową możesz bez problemu. 

Oczywiście natychmiast pojawia się jednocześnie pytanie o przydatność smartfonu i krytyka ze strony przeciwników elektroniki, wskazująca, że to tylko kolejny gadżet. Trzeba jednak przyznać, że dla osób uprawiających sport, które chcą monitorować swoje wyniki, łatwo zmieniać muzykę w słuchawkach podczas biegu albo kontrolować wiadomości przychodzące bez konieczności sięgania po telefon, smartwatch wprowadza ogromna wygodę. Oczywiście smartwatch może być tylko drogim gadżetem i ozdobą nadgarstka. Dla osób aktywnych fizycznie, pracujących w ruchu, może się on okazać bezcennym ułatwieniem przy wykonywaniu wielu różnych czynności. Przede wszystkim pozwala ci on stale być w kontakcie, niezależnie od tego, co robisz. 

Jak działa smartwatch?

Smartwatche działają na zasadzie sparowania ze smartfonem przez moduł Bluetooth. W wielu modelach spora część funkcji działa tylko do momentu, gdy telefon jest w odpowiednim zasięgu zegarka lub na odwrót. Coraz częściej jednak pojawiają się próby przełamania i tego ograniczenia. Oczywiście nawet jeśli zostawisz telefon w domu i pójdziesz pobiegać tylko z zegarkiem na ręku, dalej będziesz mógł skorzystać z części funkcji. Lokalizacja GPS może być jednak niemożliwa. Niekoniecznie także będziesz mógł zapłacić kartą płatniczą sparowaną z telefonem, a przez to i zegarkiem. Wybierając zegarek, trzeba być także 100% pewnym, że będzie on współpracował z konkretnym modelem smartfona, Postawowe funkcje msartwatcha to:

 • wyświetlanie powiadomień o przychodzących połączeniach, wiadomościach SMS, MMS, e-mail,
 • przesyłanie powiadomień z mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych, 
 • monitoring aktywności fizycznej. 

Dodatkowo, oprócz Bluetooth, zegarki mogą wykorzystywać inne technologie komunikacji bezprzewodowej, np. Wi-Fi, NFC czy IdDA. Różne modele znajdziesz na: https://www.neonet.pl/smartwatche-i-zegarki/smartwatche.html

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

Wiele osób inteligentne zegarki wybiera przede wszystkim ze względu na szerokie możliwości monitorowania aktywnością fizycznej. Smartwatch może:

 • mierzyć puls,
 • pełnić funkcję krokomierza,
 • rejestrować czas, tempo marszu/biegu, ilość spalonych kalorii,
 • rejestrować treningi z różnych dyscyplin i śledzić postępy,
 • rejestrować czas trwania oraz jakość snu. 

Ponadto smartwatch (w zależności od rodzaju, modelu) może:

 • wyświetlać dane z innych aplikacji,
 • odtwarzać muzykę,
 • robić zdjęcia,
 • prowadzić lokalizację GPS.

W zegarku znaleźć możesz także:

 • akcelerometr,
 • termometr,
 • pulsometr,
 • wysokościomierz,
 • barometr,
 • kompas,
 • chronograf,
 • kalkulator.

Oczywiście im więcej funkcji, tym często zegarek jest droższy. Trzeba także pamiętać, że ma on ograniczoną pamięć, więc nie sposób korzystać na nim z absolutnie wszystkich aplikacji. Warto więc przed zakupem zastanowić się, co jest dla ciebie kluczowe w zakresie funkcjonalności smartwatcha. Sprawdź ofertę dostępną na https://www.neonet.pl/


System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Funkcje smartwatcha to jedno z podstawowych kryteriów, którym warto się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu zegarka. Przede wszystkim jednak oprócz funkcjonalności, ceny, estetyki, zwrócić trzeba uwagę na kompatybilność z smartfonem. Nie jest bowiem tak, że każdy smartwatch jest dopasowany do każdego smartfona i będzie z nim współpracował. Wszystko zależy od systemu operacyjnego w zegarku. Na przykład zegarki AppleWatch oparte są na systemie iOS, co oznacza, że będą kompatybilne jedynie z iPhone’ami. Oprócz iOS zegarki bazować mogą ina innych systemach. Przede wszystkim Androidzie dla Sony czy Tizenie dla Samsunga. Są jednak i takie zegarki, które będą współpracować i z telefonem na iOS, Android czy Windows. Tak jest na przykład w zegarkach Garmin, które współpracują właściwie z większością dostępnych na rynku smartfonów.